czwartek, 28 lutego 2019

# Rynek ropy w lutym 2019 nie zmienił kierunku. Waluty surowcowe

Rynek ropy w lutym 2019 nie zmienił kierunku. Waluty surowcoweKontynuacja


W lutym cena ropy kontynuowała wzrosty przekraczając 64 dolary. Rosyjscy "informatorzy" sugerują przesunięcie zabezpieczeń w ślad za kursem.

Waluty surowcowe


Waluty postrzegane jako powiązane z ropą naftową:
  • Dolar kanadyjski
  • Korona norweska
  • Rosyjski rubel
Nie jest to lista zamknięta, ale wystarczająca do gry na forexie. Należy pamiętać, że dolar amerykański jako światowa waluta wyceny i handlu ropą jest walutą surowcową. Dominacja dolara oparta jest między innymi na "wymienialności" na ropę.

Wykres, ropa naftowa Brent
Wykres, ropa naftowa Brent

Ekspozycja na ropę


Silną ekspozycję na ropę można uzyskać wykorzystując pary walutowe dolar amerykański  waluta surowcowa: USDCAD, USDNOK, USDRUB. Miękkim wariantem będzie skorzystanie z euro (poruszającego się przeciwnie do dolara): EURCAD, EURNOK, EURRUB. Koszty składowania sugerują, że wymienione pary będą silniej reagowały na spadki niż wzrosty cen ropy.

Dolar kanadyjski


Kanada jest jednym z czołowych producentów ropy naftowej, a jej waluta jedną z głównych walut świata. Ze względu na silne powiązania gospodarcze z USA przy pomocy dolara kanadyjskiego można uzyskać dobrą ekspozycję na ropę WTI. Znacząca część eksportu Kanady to ropa. W kręgu głównych walut znajdują się pary z dolarem kanadyjskim zarówno na pierwszym (CADJPY, CADCHF) jak i drugim miejscu w parze (USDCAD, EURCAD). Daje to dostęp do szerokiego wachlarza strategii inwestycyjnych.

Korona norweska


Norwegia jest istotnym producentem i jednym z czołowych eksporterów ropy. Norwegowie wydobywają ropę typu Brent i kierują na europejski rynek. Udział surowców energetycznych w eksporcie systematycznie rośnie. Z tych względów korona norweska daje bardzo dobrą ekspozycję na ropę Brent.

Rosyjski rubel


Kto szuka silniejszych emocji powinien sięgnąć po rosyjskiego rubla. Rosja jest jednym z głównych producentów ropy. Eksport kraju opiera się na surowcach i silnych powiązaniach z rynkiem europejskim. Rubel potrafi bardzo dynamicznie reagować na zmiany cen ropy. Stanowi dobrą ekspozycję na ropę Brent, która jest podstawowym markerem dla rosyjskiego surowca. Silne wahania pary walutowej USDRUB to nie tylko zmiany w cenach ropy, ale również odbicie napięć geopolitycznych związanych z rywalizacją o rynek dwóch wielkich producentów ropy: USA i Rosji.

Import


Ciekawym wariantem gry może być uwzględnienie importu. Japonia jest jednym z czołowych konsumentów ropy naftowej, a jej waluta jedną z głównych walut. Interesującym zestawieniem będzie zderzenie sprzecznych interesów zobrazowane w parze CADJPY czy USDJPY.

Zamykając "krąg ropy" nie możnie nie wspomnieć o euro. Europa jest uboga we własne zasoby ropy i jest jednym z największych jej importerów. Gospodarka kontynentu uzależniona jest od "kurka z ropą".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze moderowane

Popularne posty