wtorek, 19 lipca 2011

# Waluta CHF - Frank szwajcarski - ”Swissy”

Waluta CHF - Frank szwajcarski - ”Swissy”Frank szwajcarski


CHF frank szwajcarski nominał 100
Banknot - Hundert franken
Waluta Szwajcarii i Liechtensteinu, oznaczenie wg ISO 4217: "CHF" (z łac. Confoederatio Helvetica Franc). Jeden frank szwajcarski dzieli się na 100 centymów (wg nazewnictwa francuskiego - fr. centimes) lub 100 rappów (określanych tak w części niemieckojęzycznej, od niem. Rappen). Obok dolara amerykańskiego, euro, jena japońskiego i funta szterlinga, jedna z podstawowych walut wymienialnych świata. Do roku 1967 monety o nominałach 1/2, 1, 2 i 5 Franków były wykonane ze srebra; od roku 1968 zaprzestano bicia srebnych monet obiegowych. Banknoty występują w nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków.

W związku ze stosunkowo wysoką inflacją w Polsce, rosnącymi stopami procentowymi Narodowego Banku Polskiego i coraz wyższą rynkową stawką WIBOR, od której bezpośrednio zależy oprocentowanie kredytów w złotych, ich oprocentowanie rosło. W związku z tym coraz większą popularnością cieszyły się w Polsce kredyty nominowane we frankach szwajcarskich. Podczas osłabienia kursu złotego raty kredytów nominowanych w CHF znacznie wzrosły, problem ten dotyczył w lutym 2009 około 600 tys. Polaków.

Wysokość kredytów w CHF Komisja Nadzoru Finansowego szacowała w lutym 2009 r. na równowartość 134 mld PLN, były to głównie kredyty hipoteczne [1].

Opis i grafika za Wikipedią
Szwajcarski Bank Narodowy

a Franek wyżej i wyżej... [2]
ile da radę skoczyć ten koń?
nadchodzi dobry czas na branie kredytu we Frankach Szwajcarskich?

czarny humor z radia...

...oddam wszystko....
      .... i pójdę boso....[3]

Zakopower Boso

Gracz  Lipiec 19, 2011, 09:50:42 am -------
 
Obecnie CHF bije rekordy wartości.
Wykres obrazujący kurs CHF/PLN na przestrzeni 10 lat.


CHF frank szwajcarski wykres z dziesięciu lat
Wykres CHFPLN 10 lat






------------------------------------------------------------
[1] Aktualny wpis na Wiki (2018) nie zawiera informacji na temat kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich za to jest rozszerzony o:  " Od kwietnia 2016 do 2019 Szwajcarski Bank Narodowy stopniowo wprowadza do obiegu nowe banknoty utrzymujące wysokie standardy bezpieczeństwa i trudne do sfałszowania. Autorką projektu dziewiątej serii banknotów jest Manuela Pfrunder. Banknoty z poprzedniej serii pozostają ważne do odwołania."
[2] W lipcu 2011 kurs CHF/PLN przekroczył 3,50zł za jednego franka szwajcarskiego. W kolejnym miesiącu przebił barierę 4,00zł.
[3] Nawiązanie do sytuacji osób posiadających kredyty denominowane we frankach szwajcarskich. Były to kredyty udzielone (wypłacone) w złotówkach, ale w umowie wyrażone we frankach szwajcarskich. Obok kredytów denominowanych występowały kredyty indeksowane czyli udzielone w złotówka, ale indeksowane (waloryzowane) kursem franka szwajcarskiego do złotówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze moderowane

Popularne posty